Odmładzanie. Prawdziwe piękno zdrowia

przemysł przeciwstarzeniowy– Odmładzanie –

Ludzie znajdują piękno w różnych rzeczach. Każdy z nas jest indywidualnością. Dla większości jest ono postrzegane przez pryzmat kultury w jakiej żyją.  Dla mnie jest to kwestia zdrowia na poziomie komórkowym.

Piękno można znaleźć prawie wszędzie… Ja znajduję piękno we wschodzie słońca w moich górach w Abruzzo we Włoszech lub w wielkich falach oceanu otaczających Kapsztad, mój drugi dom…

Różni ludzie znajdują piękno w różnych rzeczach. Jest to w końcu kwestia postrzegania kultury. Dla Majów w południowo – wschodnim Meksyku i Ameryce Środkowej niektóre cechy ludzkiej urody obejmowały wydłużone głowy, duże nosy, ostre zęby, zez i przekute uszy, nosy, usta. Dokładali oni wszelkich starań, aby osiągnąć te standardy piękna.

Takimi ulepszeniami są w niektórych przypadkach deformacje, które są czasami bardzo nadmiernie podkreślane w naszej kulturze. Obecnie korekty nosa i implanty są wykonywane już u nastolatków, którzy nie ukończyli jeszcze swojej dojrzałości. A zbiegi te są wykonywane przez próżności i chęci stania się pięknym. Na szczęście większość ludzi nie stosuje tego niezwykłego środka, jednak z wiekiem coraz większa część populacji staje w obliczu stopniowego zanikania witalności i piękna, którymi cieszyli się jak byli młodzi. Kiedy ton naszej skóry zanika, a jasność naszych włosów rozprasza się w szarość i biel, szukamy pomocy w kremach i farbach. Zaczynamy szukać cudownych przepisów na odmłodzenie.

– Przemysł przeciwstarzeniowy –

W  2003 roku globalny przemysł przeciwstarzeniowy został oszacowany na 30 000 000 000 USD. W 2013 roku wartość ta wzrosła do 262 000 000 000 USD. Te liczy stale rosną. Starzenie się może nie być dobre dla Twojego zdrowia, ale z pewnością jest dobre dla biznesu. Wyjaśnię to dokładnie tutaj. Nie ma problemu z ludźmi, którzy chcą poprawić swój wygląd, chyba że robią to z narażeniem zdrowia.

Chociaż większość tych produktów kosmetycznych nie wydaje się szkodzić, z pewnością nie pomaga. I chociaż czasami można je znaleźć w aptekach, to najczęściej znajdują się one w sklepach ziołowych i suplementach diety. Ich skuteczność rzadko jest poparta twardymi dowodami naukowymi. Prawda jest taka, że obecnie nie ma dostępnej terapii przeciwstarzeniowej. Największym problemem obecnie, jaki mamy z przemysłem przeciwstarzeniowym jest to, że zniechęca on do poznania prawdziwej nauki o starzeniu się. Wydaje się, że istnieje rozdźwięk między tym, co większość ludzi uważa za przeciwdziałające starzeniu się, a tym, co uważam za przeciwdziałające starzeniu się. Są to dwa światy. Jeden dotyczy wyglądu i piękna, a drugi dotyczy zdrowia i chorób.

– Biologia starzenia –

Badania przeprowadzone przez bio-dermatologów, naukowców i ludzi takich jak ja, którzy badają biologię starzenia się wykazują, że proces starzenia się jest wiotki, co oznacza, że możemy go modulować. Od lat osiemdziesiątych zaczęliśmy identyfikować, że określone geny mają pozytywny wpływ na przedłużenie życia w oparciu o różne organizmy laboratoryjne, w tym robaki, muchy i myszy. Oznacza to, że zmieniając jeden gen, jeden mały fragment DNA możemy sprawić, że te organizmy żyją dłużej. I chociaż nie wyglądają jak my, dzielimy z nimi dużą część naszego DNA, co nazywamy konserwacją ewolucyjną. Na przykład dzielimy 40% naszego DNA z okrągłym robakiem i  60% z muszką owocową. Wiem, że jesteś całkiem sprytny i znasz matematykę, ale wiesz dobrze, że jeśli połączysz robaka i muchę nie dostaniesz człowieka. Tak to nie działa.

Zaletą tych organizmów jest to, że żyją one tak krótko, że możemy dość szybko dokonywać zmian w ich procesie starzenia. Na przykład za pomocą much możemy badać zmiany w jelitach, sercu, mięśniach i mózgu. Tak, muchy mają mózgi, bardzo złożone i zorganizowane. W ciągu ostatnich 30 lat byliśmy w stanie sprawić, że te organizmy nie tylko dłużej żyją, ale także dłużej żyją zdrowiej. Wydaje się, że starzenie się ich było opóźnione, a niektóre cechy zdolności funkcjonalnej, takie jak ruch i odporność na stres idą w parze z dłuższą żywotnością.

– Proces starzenia się –

W modelach ssaków identyfikujemy, że ta modyfikacja pojedynczego genu ma działanie zapobiegające lub opóźniające początek chorób. To dobra wiadomość. Nadal jednak daleko nam do pełnego zrozumienia procesu starzenia się i musimy kontynuować badania, badając biologiczne podstawy starzenia się i jego związek z chorobą. Interwencje genetyczne takie jak te, o których mówiłam, nie mają praktycznie żadnej nadziei na spowolnienie starzenia się i zapobieganie ludzkich chorób. Jednak prace wykonane również z robakami, muchami i myszami pokazują, że leki mają na celu osiągnięcie podobnych celów, ponieważ interwencje genetyczne mogą mieć pozytywne skutki. Oznacza to, że w przyszłości możemy mieć jeden lub więcej leków, które mogą spowolnić starzenie się i poprawić zdrowie podczas starzenia się. Zabawne jest to, że nic to nie ma wspólnego z kremami przeciwstarzeniowymi i innymi dostępnymi obecnie terapiami.

Jak powiedziałam wcześniej, nie ma problemu z uzyskaniem gładkiej skóry lub błyszczących włosów. Jestem gotowa uczynić świat pięknym. Mimo to, że starzenie się zagraża naszemu młodzieńczemu wyglądowi, konsekwencje są znacznie większe. Mamy do czynienia z możliwością utraty pamięci, upośledzenia ruchu i zwiększonego ryzyka chorób. W końcu starzenie się jest największym czynnikiem ryzyka poważnych chorób zabójców naszych czasów obejmując raka, choroby sercowo-naczyniowe i choroby Alzheimera. Ryzyko rozwoju choroby Alzheimera podwaja się prawie co pięć lat po 65 roku życia, a w wieku 80 lat wynosi 50%.

– Prawdziwe piękno zdrowia –

Nasze populacje starzeją się bardzo szybko. Oficjalne statystyki szacują, że do 2020 roku miliard ludzi będzie w grupie wiekowej powyżej 60 lat, a do 2050 roku prawie dwa razy więcej niż dwa miliardy. Z tych dwóch miliardów prawie jedna czwarta będzie miała ponad 80 lat. To więcej niż obecna populacja w całych Stanach Zjednoczonych Ameryki. Starzejąca się populacja budzi oczywiście poważne obawy dotyczące planów emerytalnych i potrzeb opieki zdrowotnej. Zawłaszcza biorąc pod uwagę, że ryzyko choroby rośnie wraz z wiekiem. Jeśli jednak zajmiemy się głównym czynnikiem ryzyka, jakim jest sam proces starzenia, sytuacja ta może wyglądać inaczej.

Nucell Polska

Ostatnia symulacja oszacowała, że opóźniając proces starzenia się możemy wydłużyć zdrowy okres życia  w rezultacie zaoszczędzić sporo pieniędzy. Co ciekawe,  symulacja skutecznego leczenia raka i chorób serca nie zwiastowały tak optymistycznych prognoz. Wydaje się, że model medyczny w którym starzenie się jest odpowiednio badane i uwzględniane miałby długotrwały wpływ na zdrowie publiczne. Życie do 80, 90 lub 100 lat powinno być powodem do świętowania. Badania nad starzeniem się powinny być świętością. Priorytetem powinno być zapewnienie naszym rodzicom, dziadkom i pradziadkom zdrowego życia do późnej starości. Musimy wyeliminować  myślenie, która obwinia nasze wcześniejsze pokolenia za niewystarczającą infrastrukturę naszego systemu opieki zdrowotnej i programów emerytalnych. Warto jest znaleźć lepszy sposób na zapewnienie dobrego samopoczucia i zdrowia w starszym wieku. Mnie bardziej interesują sposoby poprawy zdrowia. Tego też chcę dla każdej osoby. Dać wszystkim ludziom możliwość cieszenia się życiem w starszym wieku z dumą, godnością, niezależnością i w dobrym zdrowiu. Chociaż przeciwdziałanie starzeniu się może być zarówno dla piękna, jak i zdrowia , ja postanowiłam studiować starzenie się, aby pewnego dnia uczynić ludzi bycia zdrowymi na długo.

Odmładzanie. Prawdziwe piękno zdrowia

Udostępnij