KLUCZ 1 – MITOCHONDRIALNE FUNKCJONOWANIE

Mitochondria pełnią różnorodne, ale wzajemnie powiązane funkcje, wytwarzając ATP i wiele biosyntetycznych związków pośrednich, jednocześnie przyczyniając się do reakcji na stres komórkowy, takich jak autofagia i apoptoza.

Mitochondria tworzą dynamiczną, połączoną sieć, która jest ściśle zintegrowana z innymi podziałami komórkowymi. Ponadto funkcje mitochondrialne wykraczają poza granice komórki i wpływają na fizjologię organizmu poprzez regulację komunikacji między komórkami i tkankami.

Nic więc dziwnego, że dysfunkcja mitochondriów stała się kluczowym czynnikiem w niezliczonych chorobach, w tym zaburzeniach neurodegeneracyjnych i metabolicznych.

Całe ciało składa się z komórek. Dokładniej z 37.2 bilionów komórek. W centrum większości tych komórek znajduje się centrum kontroli – lub mitochondria. Potrzeba trochę współpracować z procesami komórkowymi, aby utrzymać nas w dobrostanie i przy życiu, a wszystkie te naukowe rzeczy są naprawdę całkiem fajne.

Niesamowite jest także rozważenie związku między takimi rzeczami, jak mikrobiom jelita i mitochondria oraz wpływ tego związku na nasze ogólne zdrowie. Najlepsze jest to, jak bardzo możemy pozytywnie wpłynąć na te procesy poprzez dokonywane przez nas właściwe i zdrowe wybory.

Zasadniczo mitochondria mają wiele wspólnego funkcjonowaniem naszego organizmu i chorobami. Mitochondria reagują na odżywianie!! Pomyśl o nich jako o „układzie trawiennym” komórek.

Mitochondria zostały wyposażone z wyspecjalizowane funkcje. Mają za zadanie skutecznie rozkładać węglowodany i niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, przekształcając je w energię, która jest dostępna do wykorzystania dla komórek lub adenozynotrifosforanu (ATP). To zasila komórki! Jest to gaz z naszych zbiorników paliwa na najbardziej podstawowym poziomie.

Mitochondria są inteligentne i umieją rozłożyć energię po rozbiciu! Ma sens tylko to wtedy, gdy żywność, którą wybieramy, odgrywa kluczową rolę w optymalizacji funkcjonowania mitochondriów. „Tajemnice” mitochondriów ujawnia się w ich interakcji z innymi komórkami i ogólnym funkcjonowaniu komórek. Dlatego określenie, w jaki sposób aspekt zdrowia wpływa na nasze samopoczucie, i w jaki sposób my możemy na nie wpłynąć, jest bardzo konkretny, specyficzny i złożone.

ZŁE ZDROWIE MITOCHONDRIALNE PROWADZI DO:

  1. Chorób serca. Zasadniczo mitochondria nie otrzymują wystarczającej ilości tlenu, ponieważ wczesna niewydolność serca upośledza dostępność tlenu i wyzwala sygnał stresowy dla organizmu. Dostarczanie przeciwutleniaczy do komórek może potencjalnie zmniejszyć dysfunkcję i zapobiec niewydolności serca.
  2. Raka. Uszkodzenie DNA – zidentyfikowane w komórkach – jest wczesnym markerem raka. Zmutowane komórki mtDNA są znamiennym objawem nowotworów złośliwych i ich wzrostu. Przede wszystkim rak jest chorobą komórkową, więc zdrowie naszych mitochondriów odgrywa rolę zarówno w zapobieganiu, jak i leczeniu terapeutycznym. Optymalizując metabolizm mitochondriów, możemy zrobić wszystko, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka.
  3. Chorób mitochondrialnych. Jest to bardzo szerokie spektrum chorób i istnieją dosłownie ich setki. Przejawiają się one w wyniku mutacji w DNA. Na koniec powinieneś wiedzieć, że różne mutacje mogą powodować tę samą chorobę, więc nie zawsze łatwo jest prześledzić problem u źródła.
  4. Zmęczenia. Chociaż zmęczenie nie jest tak groźne dla życia jak rak, może być bolesnym i uporczywym problemem pozostawionym bez żadnego rozwiązania. Wizyta u lekarza z powodu długotrwałego zmęczenia nie będzie jednoznaczną diagnozą. Winną jest złe funkcjonowanie mitochondriów. Długotrwałe stosowanie niektórych leków, stosowanie antybiotyków i innych czynników może zmniejszać produkcję ATP i pozostawiać nasze komórki bez energii, której potrzebują do funkcjonowania przy maksymalnej wydajności.

Niestety w gabinecie Doktora nie pytają: „Jak wygląda twoje zdrowie mitochondrialne? Zwykła rozmowa z Doktorem przebiega mniej więcej tak:

„Drogi GP, jak spowolnić starzenie się mojego serca?”

GP: „Powinieneś zapytać kardiologa”

„Drogi kardiologu, jak spowolnić wiek jelit?”

Kardiolog: „Powinieneś zapytać gastrologa”

„Drogi gastrologu, jak spowolnić całe moje ciało?”

Gastrolog: „Powinieneś zapytać swojego lekarza ogólnego”

Z WIEKIEM ZDROWIE MITOCHONDRIALNE OBNIŻA SIĘ!!! PROGRAM DBA O TO AUTOMATYCZNIE.

Wstecz
Udostępnij